Prírodovedná exkurzia do Slovenskej ústrednej hvezdárne Hurbanovo

Žiaci štvrtých ročníkov si v dňoch 5.12. a 16. 12. 2024 prehĺbili svoje poznatky o téme vesmír, počas prírodovednej exkurzie v Slovenskej ústrednej hvezdárni Hurbanovo.

V hvezdárni nás privítali lektori, ktorí v úvode našim štvrtákom pomocou dokumentárneho filmu priblížili históriu vzniku Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Dozvedeli sme sa, že zakladateľom Hvezdárne i geomagnetického a meteorologického observatória v Hurbanove, bol gróf Dr. Mikuláš Konkoly – Thege a stalo sa tak v roku 1871, na jeho vlastnom pozemku. V roku 1899 celý svoj majetok, dom, záhradu a celé zariadenie hvezdárne venoval štátu. Vďaka prístrojovému vybaveniu, ale aj intenzívnej vedeckej činnosti sa observatórium zaradilo medzi najvýznamnejšie vedecké inštitúcie v Európe.

Následne lektori so žiakmi diskutovali o našej Galaxii – Mliečna dráha. Prostredníctvom ďalšieho filmu im podrobnejšie vysvetlili aké druhy pohybu vykonáva naša Zem, prečo sa strieda deň a noc, prečo sa u nás striedajú ročné obdobia, kde a kedy nastáva polárna noc, či polárny deň, kedy a prečo nastáva jarná a jesenná rovnodennosť, aj kedy nastáva letný a zimný slnovrat. Žiaci sa dozvedeli aj to, ako nás ovplyvňuje gravitačná sila Mesiaca.

Po prehliadke ďalekohľadov a iných zaujímavých prístrojov, nasledovala návšteva digitálneho planetária, kde mali štvrtáci možnosť vidieť usporiadanie hviezd na nočnej oblohe. Naučili sa, že pomocou päťnásobného predĺženia časti súhvezdia Veľký voz, jednoducho nájdeme na oblohe Polárku, ktorá nám ukáže, kde je sever. Dozvedeli sa aké ďalšie súhvezdia dokážeme nájsť za jasnej noci na oblohe a podľa koho dostali tieto súhvezdia svoje pomenovania. Následne zamestnanec hvezdárne žiakom odpovedal na zvedavé otázky a prostredníctvom filmu im porozprával o jednotlivých planétach, ktoré sú súčasťou našej Galaxie: Mliečna dráha.

Žiaci možnosť zakúpiť si drobné suveníry, naobedovať sa a zrelaxovať v pekných priestoroch historického parku. Našli sme tu slnečné hodiny, aj zreštaurovanú sochu Mikuláša Koperníka.

V závere sme mali možnosť nahliadnuť do Historickej budovy pôvodnej hvezdárne, kde sme videli otváranie kupoly a aj veľké hvezdárske ďalekohľady.

Z priestorov Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove sme odchádzali obohatení o nové poznatky a zážitky. Ďakujeme lektorom hvezdárne za odborné vedenie a interaktívne prednášky.

Mgr. Ingrid Jančiarová a žiaci zo všetkých štvrtých ročníkov s triednymi pani učiteľkami.