Máte doma prváka? Čo všetko vám môže pomôcť?
Ako rodičia prváčika zažívate iste obdobie plné očakávania, radosti i obáv. Rovnako ako vy, aj váš drobec je zvedavý, čo ho v škole čaká.
Prinášam preto niekoľko odporúčaní, ktoré by vám mohli uľahčiť adaptáciu na nové obdobie:
- So svojim dieťaťom hovorte. Tak často ako potrebuje. Ubezpečte ho, že vám môže povedať všetko a počúvajte pozorne.
- Pokúste sa zorganizovať si ráno tak, aby ste sa vychystali do školy v pokoji. Keď dieťa súrime, náhlime sa, neprichádza do školy s dobrým pocitom (napr. pripravte si oblečenie a školskú tašku už večer).
- Snažte sa dodržiavať pevný režim dňa. Aj najšikovnejší prváčik býva zo školy unavený. Musí sústrediť pozornosť na dlhý čas, je v novom prostredí, je tu veľa ľudí a cez prestávky hluk. To všetko ho unavuje. Potrebuje čas na oddych, ničnerobenie a potrebuje dostatok spánku.
- Snažte sa vyčleniť si čas na domáce úlohy vždy v rovnakom čase. Neodkladajte to, pokiaľ je to možné, na večerné hodiny.
- Vyberte vhodné miesto na učenie sa.
- Pred úlohami sa ubezpečte, že dieťa nebude rozptýlené, overte si, či je najedené, napité, v dobrom rozpoložení.
- Buďte pri vašom prvákovi pri domácich úlohách, a to aj vtedy, keď je samostatný a ide mu to dobre. Dávate mu tým pocit, že príprava do školy je dôležitá a vytvárate do budúcna užitočný návyk.
- Dobre si premyslite koľkými krúžkami zaťažíte prváka. Niekedy je menej viac.
- Komunikujte s pani učiteľkou. Venujte pozornosť správam od nej. Snažte sa o nej doma hovoriť pekne. Pokiaľ si nie ste niečím istý, dohodnite si s ňou stretnutie. Otvorenou komunikáciou môžete predísť mnohým zbytočným nedorozumeniam.
- Neporovnávajte svoje dieťa s inými. Ak niečo nejde hneď tak ako ste si predstavovali, ostaňte pokojní. Každý žiak má svoje tempo.
- Baľte s prvákom školskú tašku. Časom to zvládne sám, ale aj teraz je pre neho upokojujúce, ak vie, kde čo v taške má. Ochránite ho pred stresom z toho, že v škole nevie niečo nájsť.
Verím, že všetci prváci sa u nás budú cítiť dobre. Urobíme pre to maximum. A na vás všetkých sa tešíme.
Miriam Siposová, školská psychologička